Droga S5 - zdanie kandydatów

Jaki jest stosunek obu kandydatów do przebiegu S5? 

Urzędnicy centralni przeprowadzili „konsultacje społeczne” na temat tej drogi. Dla każdego kto je śledził głosy mieszkańców są wyraźne. Lubawa chce drogi obok siebie, tak jak ją nakreślili urzędnicy. Nowe Miasto – tu są różne głosy. Iława natomiast chce aby były spełnione obietnice z poprzednich dekad i żeby ta droga była funkcjonalna dla mieszkańców – czyli miała 3 węzły. Powstał nawet iławski wariant społeczny z takich rozwiązaniem, propagowany przez Tomasza Kiejstuta Dąbrowskiego i Piotra Barana z inicjatywy „Obwodnica dla Iławy”. Wygląda na to, że urzędnicy nie kwapią się do wzięcia pod uwagę ani głosów społeczności Iławy, ani Lubawy, akcentując raczej najtańsze rozwiązanie. Czy kandydaci na burmistrza bronią interesów mieszkańców w tej sprawie?   

Pod ostatnim artykułem na FB InfoIława na ten temat https://www.facebook.com/profile/100063465015948/search/?q=S5,  pojawiły się komentarze zarówno Dawida Kopaczewskiego, który bronił wariantu wybranego przez mieszkańców (z obwodnicą/węzłami) jak i ogólniejszy, Michała Młotka. Natomiast ten ostatni na spotkaniu z urzędnikami w Iławie bronił wariantu zbliżonego do  drogi 16 z trzema węzłami w Iławie. Zwracał uwagę na to że nie zostały ujawnione ostateczne kryteria wyboru wariantu. I tak jest do dziś. 

To może wytłumaczę jak rozumiem te dyplomatyczne słowa. Jak to jest zwyczajowo, urzędnicy rozumieją „konsultacje społeczne” nie tak jak to sobie wyobrażał ustawodawca – czyli procedurę, która ma pokazać preferencje obywateli i wziąć je pod uwagę. Jako, że konsultacje nie są wiążące, urzędnicy po prostu odstawiają cyrk, bo muszą, wpisują to do raportów, żeby ładnie wyglądało i ostatecznie robią po swojemu. Czyli na podstawie niejasnych kryteriów. A te niejasne kryteria to najczęściej decyzja jakiejś partyjnej szychy czy innego grubego misia. Tak to w Polsce działa. 

Obaj kandydaci popierają podobne rozwiązane Czy kandydaci dalej będą tu bronić zdania wyrażonego przez mieszkańców Iławy? Zobaczymy.

Zaznaczam że w sprawie S5 mam akurat zdanie odrębne, z którym można zapoznać się   tutaj: https://kurpiecki.blogspot.com/2023/01/bo-mi-droga-jest-ma-droga.html ,a le nie należy to do tematu.