Kto wygra wybory w Iławie?

Prosta analiza "plemienna". Kto wygra wybory na burmistrza w Iławie i czy będzie druga tura?

Wybory samorządowe rządzą się trochę innymi regułami niż ogólnopolskie ale w dużym stopniu sympatie polityczne przekładają się na głosowanie lokalne. Jak może to odbić się w głosowaniu na burmistrza Iławy? Zwolennicy PO czy KO zagłosują na Michała Młotka. Fani PiS na Romana Brzozowskiego. Wyborcy Konfederacji, o ile zagłosują, w sporej części, z braku alternatywy, mogą skłaniać się ku kandydatowi PiS . Dawid Kopaczewski, pomimo deklaracji bezpartyjności, zbierze głosy Lewicy i Trzeciej Drogi - zaczynał od sprowadzenia Biedronia do Iławy, a ostatnio pozował do zdjęć ze Zbigniewem Ziejewskim z PSL (Trzecia Droga). Po wzięciu poprawki na to, że wyborcy trochę już zapomnieli o wpadkach PiS, a mieli już czas zirytować się działaniami KO i po zerknięciu na ostatnie sondaże ogólnopolskie, potencjalny rozkład głosów szacuję tak:

Brzozowski - 35%

Kopaczewski - 25%

Młotek - 30%

Głosy potencjalnie niezdecydowane - 10%

Oznacza to, że ciężko będzie zdobyć 50% głosów i konieczna będzie druga tura. A w niej nie wygra kandydat PiS, bo ta partia ma dość duży elektorat negatywny, a wyborcy kontrkandydatów na PiS nie zagłosują. Podobnie spory elektorat negatywny ma KO.

To jest oczywiście wróżenie ze statystyk. Aż tak iławscy wyborcy nie są przewidywalni, żeby można prognozować dokładnie. Pomimo dość mocnej szarży Michała Młotka w przestrzeni miejskiej i w  internecie wkrótce pozostali kandydaci mogą stać się równie widoczni. Myślę, że czeka nas ciekawa kampania. A i Roman Brzozowski może czymś zaskoczyć. Dużo będzie zależało od jego stylu kampanii. Na razie wszystkie scenariusze są otwarte. Pamiętajmy że w ostatnich wyborach o wygranej zdecydował ostatecznie duży elektorat negatywny Adama Żylińskiego. Bo ludzie chcieli zmiany. W 2010 wygrał Włodzimierz Ptasznik, wspierany przez PO, w pierwszej turze. Natomiast kolejne dwie kadencje wygrali w Iławie kandydaci formalnie bezpartyjni. Po dogrywce.

Grafiki poniżej: Głosowanie w Iławie w 2023 na partie. Badanie z lutego (koalicji KO z lewicą obecnie nie ma), najnowsze badanie preferencji głosowania do sejmików i elektoraty negatywne z tamtego roku.