Jakub Hermanowicz

Kandydat do Sejmu. Lista nr. 3. Pozycja nr. 8

Kandydat udzielił odpowiedzi na pytania mieszkańców:

 

29.  PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

  Jaki mają Państwo pomysł na rozwój przedsiębiorczości w takich małych miastach jak Iława?

Rozwój przedsiębiorczości musi być oparty na proreformatorskim i innowacyjnym programie gospodarczym, który odzwierciedla wyzwania i wymagania współczesnego świata. Wierzę, że praworządność, silne i niezależne od władzy politycznej instytucje regulujące gospodarkę są niezbędnym warunkiem dobrobytu społeczeństwa, gospodarki i finansów publicznych. Istotne jest wsparcie nowych sektorów gospodarki, związanych z drukiem 3D, sztuczną inteligencją, fintech, innowacyjnymi usługami finansowymi i mobilnością. Interpretacje podatkowe muszą być jednolite w skali całego kraju, a nie w zależności od właściwego WSA, bo prawo jest to same. Z punktu widzenia takich miast jak Iława to trzeba postawić na wsparcie turystyki, szczególnie warto rozważyć stworzenie warunków do rozwoju srebrnej gospodarki, czyli systemu wytwarzania, dystrybucji i konsumpcji dóbr i usług ukierunkowanego na osoby starsze i starzejące się oraz zaspokajającego ich potrzeby konsumpcyjne, bytowe czy zdrowotne. 




28.  LIKWIDACJA BRZYDKICH ZAPACHÓW

 Czy zostanie załatwiony problem brzydkiego zapachu zatruwającego życie mieszkańcom? Zjawisko to pojawia się regularnie, co roku, wraz z jesienią. Zatruwane są także strumienie i gleby.



Po pierwsze analiza źródeł nieprzyjemnych zapachów. W przypadku spalania w piecach, utylizacji substancji niedozwolonych substancji trzeba postawić nacisk na egzekwowanie aktualnych zakazów. Jeśli za smród odpowiedzialne są zakłady produkcyjne to trzeba zweryfikować czy przekroczyło to normy immisji zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem gruntu i stosunkami miejscowymi. Dla mnie najważniejsze jest dobro mieszkańców, dlatego zawsze będę stawał po ich stronie na przekór wielkiemu kapitałowi.

 

27.  DŁUGIE KOLEJKI DO SPECJALISTÓW

Co Pani/Pan chcą z tym zrobić? Czy płacenie lekarzom składek tylko przez osoby zdrowe nie mobilizowało by ich żeby ludzi wyleczyć, a tym samym chorym zostawałyby jakieś grosze na codzienne wydatki.

Przede wszystkim zwiększenie finansowania. Podobnie jak 93% Polaków uważam, że kwestia ochrony zdrowia jest najważniejsza. Usprawnienie zarządzania i cyfryzacja jest przyszłością - zamiast rejestracji telefonicznej to możliwość łatwej rejestracji online, a także rezygnacji. To jest sporym problemem. Kolejki potrafią być tak długie, że ludzie zanim doczekają się wizyty mogą o niej zapomnieć lub też może być inna okoliczność np. vis maior. W tym czasie ktoś inny z kolejki mógłby przyjść. Priorytetem powinna być onkologia, geriatria czy psychiatria. Ważną sprawą jest godne opłacanie lekarzy i pielęgniarek, abyśmy nie mieli braków kadrowych. Warto przy tym rozważyć wprowadzenie tzw. lojalek dla osób kształcących się na lekarzy, aby zachować ich w kraju - na podobnej zasadzie jak studentów wojskowych. Przyszłościowo trzeba inwestować w infrastrukturę, a także poszerzyć kształcenie lekarzy przy zachowaniu standardów.

26.  DROGA S5

Jakie są Pańskie poglądy na ten temat: blisko czy dalej od Iławy?

Uważam, że trzeba wybrać wariant, który najmniej ingeruje w środowisko, czyli zielony. To jest w interesie również mieszkańców Iławy, ponieważ Iława ma nie tylko Jezioraka, ale również piękne lasy. Priorytetem powinno być ochrona jakości fauny i flory - od tego zależy jakość życia mieszkańców. Uważam, że priorytetem powinien być rozwój transportu zbiorowego w tym sieci kolejowej, szczególnie, że aktualnie dojazd pociągiem np. na trasie Iława-Ostróda jest dobry. Wariant blisko Iławy powoduje więcej zagrożeń niż mglistych korzyści, doświadczenie pokazuje, że poza zwiększeniem ruchu tranzytowego degradującego środowisko to taka droga nie przyciągnie biznesu, a nawet ten nowoczesny oparty o środowisko naturalne jak te oferujące glamping może odstraszyć.



25.  WSPARCIE LUDZI NA WÓZKACH

Dużo uwagi przykłada się do osób z upośledzeniem umysłowym - mają codzienne zajęcia, warsztaty, a co z ludźmi na wózkach?

Ludzie na wózkach, gdy mają możliwości, umieją realizować swoje pasje i marzenia. Placówki oświatowe i kulturalne powinny też stwarzać ofertę dla osób na wózkach. Na wózkach m.in. można uprawiać sport. 

25.  POMOC SPOŁECZNA

Jakie są Pani/Pana poglądy dotyczące obecnej pomocy społecznej? Zwiększyć czy ograniczyć?

Zwiększyć. Oczywiście w sposób mądry i zdecydowany ze strategią na dłużej niż jedną kadencję. Wsparcie dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów jest tym najważniejszym. Pomoc powinna być na zasadzie pomocniczości, czyli wsparcia osób w momencie kiedy sobie nie radzą. Państwo nie powinno ingerować w sprawy, z którymi poszczególne jednostki są w stanie poradzić sobie same, lecz jedynie tam, gdzie pomoc jest niezbędna. Najważniejszy jest efekt.



24.  EDUKACJA

Jak Pani/Pana zdaniem powinna wyglądać organizacja zajęć pozalekcyjnych np. w ferie, wakacje?

Likwidacja modelu pruskiego. Edukacja powinna opierać się o kreatywność, wspierać wolne myślenie i wychowywać zgodnie z wartościami: dobra, prawdy i piękna. Podstawowym założeniem jest to, że chcemy państwa, które kształci obywateli, którzy są w stanie ze sobą dyskutować, mieć własne zdanie i umieć je uzasadnić. Po to jest technologia, aby ją wykorzystywać, dlatego zgodnie trzeba powiedzieć, że chcemy szkoły lekkich plecaków. Tablety, PDFy, różne portale do nauki czy sztuka audio lub audiowizualna. Koniec ze szkołą trzech Z - Zakuć, Zdać, Zapomnieć, a czas na szkołę, gdzie nauczyciel będzie prawdziwym mentorem: objaśni, przećwiczy, a także nauczy uczyć i korzystać z narzędzi na miarę szkołę XXI wieku. Najlepiej się uczymy ucząc innych. Uważam, że wakacje i ferie są po to aby odpoczywać i spędzać czas z rodziną - natomiast  jeśli ktoś potrzebuje to szkoła powinna gwarantować dodatkowe zajęcia. Także infrastruktura szkolna być wykorzystywana w pełni, bo ona temu służy, aby nie stała pusta. Dodatkowe zajęcia sportowe powinny  być realizowane całorocznie, dla chętnych.



23.  KONTROLA URZĘDÓW ZAJMUJĄCYCH SIĘ OCHRONĄ ŚRODOWISKA

Czy i w jaki sposób może Pan jako poseł (Pani jako posłanka) wpłynąć na kontrolę urzędów zajmujących się ochroną środowiska, ekspertów wydających opinie na temat terenów chronionych?

Zgodnie z kompetencjami organu. Na pewno udział w pracy różnych komisji. Od Posłów oczekuje się, że będą ekspertami od wszystkiego. Ja natomiast Państwu powiem, że kwestie środowiskowe będę omawiał z prawdziwymi ekspertami w danej dziedzinie np. jakości rzek. Poseł ma szerokie możliwości: od składania interpelacji po kontrole poselskie. Wnioski do Najwyższej Izby Kontroli są najlepszym mechanizmem, bo jest to instytucja, która w sposób najbardziej rzetelny i dokładny jest wstanie skontrolować dane instytucje. No i mamy lV władzę, czyli nacisk medialny na załatwianie określonych spraw.




22.  PROMOCJA POLSKI ZA GRANICĄ I NASZEGO REGIONU W POLSCE

Co można zrobić, żeby więcej osób nas odwiedzało? Czy monitoruje Pani/Pan wyniki turystyki regionalnej czy Polski w ostatnich latach? Co pani/Pan sądzi o obecnej formie promocji?

Aby przyciągnąć większą liczbę odwiedzających, planuję skoncentrować się na zwiększeniu inwestycji w rozwój turystyczny, promowaniu atrakcyjności lokalnych miejsc i wydarzeń, oraz ułatwieniu dostępu do regionu poprzez lepszą infrastrukturę transportową. Przez ostatnie lata opinia o Polsce się pogorszyła wśród mieszkańców państw europy zachodniej w wyniku działań aktualnych rządzących. Polska jest piękna. My, Polacy jesteśmy gościnnym i tolerancyjnym narodem niezależnie od tego kto rządzi. Nie można pozwolić , aby ten wizerunek był nadal degradowany. Zależy mi na tym aby regionalną strategię realizowano  w porozumieniu z lokalnym biznesem oraz zgodnie z dotychczasowymi założeniami. Obecna forma promocji wymaga rewizji, koncentrując się na innowacyjnych kanałach i kampaniach z uwzględnieniem unikatowych cech naszego regionu.




21.  KULTURA W PROGRESIE CZY W REGRESIE

Jakie jest Pani/Pana spojrzenie na tę sferę?

Wspieram rozwój twórczości i sztuki, podkreślając jednocześnie związane z nią zmiany społeczne i kulturalne w XXI wieku. Szczególnie ważną rolę odgrywa niezależna kultura, która jest dla nas wzorem do naśladowania i daje twórcom inspirację do tego, jak ich twórczość może rozwijać się w warunkach ery cyfrowej. Uczucia religijne nigdy nie powinny być pretekstem do ograniczania swobodnej twórczości, kolaży, remiksów, parodii i innych twórczych przedsięwzięć. Jednocześnie nie można pozbawiać autora praw, jego wynagrodzenia ani bronić plagiatu. Instytucje kulturalne nie mogą być dalej obiektem cenzury ani narzędziem partyjnych wojenek. Dyrektorami publicznych instytucji kultury nie mogą być polityczni nominaci – konkursy muszą być przejrzyste, a wysłuchania kandydatów dostępne w internecie dla wszystkich zainteresowanych.






20.  ROZLICZANIE URZĘDNIKÓW Z ICH BŁĘDÓW

jak to powinno wyglądać z Pani/Pana strony?

Odpowiedzialni za naruszenie Konstytucji wreszcie staną przed Trybunałem Stanu, kiedy zmienimy układ sił politycznych. Trzeba powołać komisję prawa i sprawiedliwości, która zbierze wszystkie naruszenia prawa przez władzę w latach 2015-2023 i opracować specjalny raport dla organów ścigania. Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy oraz Krajowa Rada Sądownictwa muszą stać się niezależne od polityków. Należy rozdzielić funkcję Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości.




19.  DOSTĘP DO KULTURY WYSOKIEJ

Uważam, że powinien być darmowy wstęp do publicznych galerii i muzeów, a dojazd do nich jak najbardziej łatwy. Na sprawę państwa trzeba patrzeć całościowo. Autobus w każdej gminie, kolej w każdym powiecie jest odpowiedzią na kwestie dojazdowe. Organizacja zbiorowych wyjazdów i wydarzeń kulturalnych jak to jest dotychczas powinna leżeć w gestii ośrodków kultury i szkół jak to jest dotychczas.



18.  PUBLICZNY TELESKOP

Publiczny teleskop? Czemu nie! Byleby dobrze usytuowany tzn. nie naruszał niczyjej prywatności i był z niego dobry widok. Podobne są w wielu miastach, dlatego to jest kwestia aby zachęcić władze samorządowe do wydzielenia na nie miejsc a także wygospodarowania środków.

17.  TANIE WI-FI

Jeśli udałoby się zapewnić tanie i dostępne Wi-Fi w całej Iławie, wielu mieszkańców mogłoby zaoszczędzić na abonamentach internetowych. Taka instalacja nie jest droga, a koszty będą niewielkie albo szybko się zwrócą. Dodatkowo, miasto mogłoby przekazywać bezpłatne komunikaty i informacje do abonentów. To przyniosłoby same korzyści.

Pytanie. Czy ktoś z Państwa wyobraża sobie teraz odcięcie od internetu? Bo ja nie sądzę. Codziennie sprawdzam dzięki niemu rozkład jazdy, komunikuję się na odległość, sprawdzam konto bankowe czytam prasę czy słucham muzyki i wiele innych czynności. Internet jest obecnie tak samo ważny jak woda i prąd. Prawo do szybkiego łącza i szeroko dostępnego internetowego powinno zostać zaliczone do podstawowych praw człowieka, podobnie jak w Finlandii. Internet prawem, nie towarem. Dostępny w całej Polsce.



16.  WIĘCEJ RYB W JEZIORAKU

Zarybienie jest dla mnie istotną kwestią. W Olsztynie na terenie kampusu uniwersyteckiego jest siedziba państwowego Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza , który m. in. odpowiedzialny jest za zarybianie akwenów wodnych. Oczywiście muszą być na to środki, aby takie instytuty miały realną siłę aktywnego działania. Ryby są niezwykle ważne w środowisku, ale także są dobrym i zdrowym (mają duże ilości witamin A i D)  źródłem pokarmu, dlatego nigdy nie powinno ich zabraknąć. 

15.  KOLEJKI DO PRZYCHODNI

 W Iławie istnieje odwieczny problem kolejek do rejestracji w przychodniach. Dlaczego nie stworzyć centralnego systemu rejestracji, w którym każdy mógłby zapisać się do lekarza w sposób cywilizowany, używając telefonu lub formy elektronicznej, o każdej porze? Pacjent dokonuje rezerwacji, ustala termin wizyty, i sprawa jest załatwiona. Dlaczego więc utrzymywać te poranne kolejki przed przychodniami? To niewygodne dla chorych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Na walkę z kolejkami najlepsze jest unowocześnienie procesu rejestracji, aby się dało tak jak autobus sprawdzić ilość osób przed sobą w kolejce na aplikacji w telefonie. O tym zresztą wypowiadałem się szerzej w pytaniu 27.



14. PARK NA WYSPIE

W mieście brakuje naturalnego parku dla mieszkańców. Wszystkie przestrzenie są zabudowywane. Taki park można zrobić na wyspie Wielka Żuława. Dopełnieniem byłaby oranżeria i ogród botaniczny. Te mogą być płatne ale jedno wejście na pół roku, dla każdego mieszkańca, bez opłat. Park bez betonowych ścieżek. Żeby można było odwiedzać park w zimę, trzeba przywrócić most. Bardzo skromna infrastruktura, w lato plaża na brzegu, napoje. Może duże akwarium z miejscowymi rybami.

Świetny pomysł. Warto przedstawić go władzom samorządowym, które mogłyby przygotować projekt w konsultacji z mieszkańcami i pozyskać na to zewnętrzne fundusze.

13. TARGI GIER KOMPUTEROWYCH 

Małe targi gier komputerowych gdzie można wypróbować nowy sprzęt i gry..

Powinny być ku temu warunki, choćby właśnie hala targowa, ale sama organizacja jest to w gestii inicjatywy prywatnej lub ośrodka kultury. 




12. SKUP OPAKOWAŃ 

Wprowadzenie skupu opakowań różnego pochodzenia - butelki zwrotne (bez obowiązku okazania paragonu), butelki typu pet oraz inne szklane, papier, karton itp.

Super, właśnie jest implementowane to rozwiązanie przez Sejm, który  zdecydował o wprowadzeniu od 1 stycznia 2025 r. systemu kaucyjnego na:

- szkło do 1,5 l

- butelki plastikowe do 3l

- met. puszki do 1l

I to wszystko bez paragonu! ?

Swoją drogą... Czy wiedzą Państwo że?

Branża piwowarska jest liderem w zakresie wykorzystania butelek zwrotnych. W rynku krąży ich 700 mln sztuk. Pełne butelki trafiają do sklepów a odebrane od konsumentów puste butelki wracają do browarów w celu ponownego napełnienia.

Jest to obieg zamknięty o wysokiej efektywności. Ponad 90% butelek jest zwracanych i wielokrotnie wykorzystywanych.



11. STRZELNICA 

 Już były zbierane podpisy pod listem do władz w sprawie budowy strzelnicy dla mieszkańców. I co? A może ktoś potrafi załatwić żeby wojsko przyjeżdżało w soboty na strzelnicę w lesie i organizowało bezpłatne strzelanie dla wszystkich?

Istnieją takie możliwości. Program "Strzelnica w powiecie" został ogłoszony w 2017 roku. Jednym z jego założeń było propagowanie wiedzy o obronności, prowadzenie szkoleń z tego zakresu. Jego adresatami są organizacje strzeleckie, stowarzyszenia i przede wszystkim szkoły. W tym ostatnim przypadku wiąże się również z wdrożeniem zajęć na temat obronności.

Jest to program wart kontynuacji. Trzeba nakłonić adresatów do skorzystania z tego programu. Co do programów wojskowych szkoleń dla cywilów to jest m. in realizowany teraz. „Trenuj z wojskiem – sam i w grupie". W ramach programu instruktorzy  wojskowi zapoznają chętnych z podstawami: obsługi broni, zasad przetrwania, walki w bliskim kontakcie, pomocy medycznej, zachowania podczas alarmu i wielu innych. Na 8 godzinne szkolenie można się zgłosić w każdej chwili i w dowolny sposób – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt.  Wart rozważenia sposób spędzania wolnego weekendu. Szkolenie wieńczy się certyfikatem, ogniskiem i wojskową grochówką.




11. TANIE ZAKUPY DLA SENIORÓW Z DOWOZEM

 Może uda się zorganizowanie zakupów dla naszych seniorów, wraz z dostawą, tak aby były one kosztowo oszczędne, a jednocześnie gwarantujące świeże i dobrze wybrane owoce, warzywa oraz wędliny, podobnie jak dostawa pizzy, lecz w przystępnej cenie? Z tych tańszych sklepów czy może z hurtowni?  Jak ktoś jest młody ale chory i samotny to też by skorzystał.

Zachowanie 0% stawki podatku VAT na zdrową żywność w odpowiedzi na koszty życia. Państwo powinno wspierać organizacje pozarządowe, w tym też takie, które na zasadzie wolontariatu przynoszą starszym posiłki oraz inne potrzebne produkty. Pandemia pokazała, że Polskie społeczeństwo potrafi być solidarne z osobami starszymi. Działało to w dobie pandemii, dziś też może. Natomiast to na zasadzie wolontariatu.



10. SZKOŁA ANGIELSKIEGO

Czy można zrobić szkołę angielskiego czy jakieś zajęcia, żeby były tylko konwersacje, a nie dużo teorii? Są szkoły prywatne ale nie każdego na to stać. W szkołach średnich angielskiego jest mało, a konwersacji jeszcze mniej. Można zatrudnić kilku native speakerów i robić zajęcia codziennie, na pewno wiele osób by skorzystało.

Nowy sposób nauczania. Lekcje religii zastąpimy lekcjami angielskiego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Więcej angielskiego, więcej zajęć praktycznych, zmiana systemu oceniania - to jest odpowiedź.




9. HALA TARGOWA W IŁAWIE

W Iławie jest targ ale bez dachu. W zimę niewiele osób tam handluje. Czy można zrobić halę targową? Nawet taką jak w Bratianie ? Żeby można było zawsze kupić coś od rolnika, rzemieślnika, zaczynających sprzedawców.

Trzeba na poważnie się wziąć za unowocześnianie bazarów. Ta forma handlu musi się zmieniać, bo inaczej za kilka lat przejdzie do historii, a zostaną bezduszne supermarkety (które dyktują ceny, kupują często zagraniczne warzywa, sprzedają nieświeże, ich transport truje). W Bratianie halę zbudował samorząd z wykorzystaniem środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Właśnie tych środków, które pochodzą z Unii Europejskiej, dlatego tak ważne jest odblokowanie dla Polski środków Unijnych. Dla mnie to priorytet. Uważam, że polityka w tej kwestii powinna być spójna i powinna powstać ogólnopolska strategia na rzecz przekształcania bazarów.




8. AUTOMATY DO ROZMIENIANIA GOTÓWKI

Jest coraz większy problem z płatnościami gotówką za małe zakupy w Iławie. Bankomaty nie dają małych nominałów, nie ma gdzie rozmieniać pieniędzy, w sklepach narzekają że chcą drobne. Ten problem zawsze był ale staje się coraz większy. Należy postawić w Iławie maszyny do rozmieniania pieniędzy. W Anglii takie maszyny do rozmieniania stoją w centrach handlowych, w Niemczech w marketach. Trzeba w Iławie postawić pięć czy dziesięć takich automatów. Na pewno jedna czy dwie powinny być za darmo, sfinansować to powinien NBP albo banki, jeśli nie chcą rozmieniać pieniędzy ludziom.




Czy Pan/Pani załatwi ten problem?

Rzeczywiście, problem z dostępnością drobnych nominałów w placówkach bankowych i bankomatach może sprawiać trudności w dokonywaniu płatności gotówką za mniejsze zakupy. Postawienie maszyn do rozmieniania pieniędzy w Iławie może być rozwiązaniem tego problemu. Sam korzystam praktycznie tylko z płatności elektronicznej, ale miałem kilka razy podobną sytuację. Uważam, że jeżeli problem jest szerszy to władze samorządowe po analizie skali problemu powinny znaleźć na to miejsce i wygospodarować środki. Chodzi o to, aby rozwiązać problem z głową. 

7. KURSY I WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU DO NURKOWANIA I LATANIA DLA MNIEJ ZAMOŻNYCH

Czy można zrobić kursy i wypożyczalnie sprzętu do nurkowania i paralotni dla biedniejszych ludzi? To samo z żaglówkami. Czy nie można zrobić żeby dzieci z uboższych rodzin też mogły pływać na żaglówkach?

Tu ma sporo do popisu III sektor spełniający marzenia dzieci z uboższych rodzin. Bezpłatne zajęcia żeglarskie dla dzieci były organizowane m.in. w Parku Skaryszewskim w Warszawie, dzięki Ogólnopolskiemu Programowi Edukacji Żeglarskiej, organizowanego przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Da się to zrobić. Wszelkie takie oddolne inicjatywy jako Poseł będę wspierał. Sport to zdrowie. 




6. SPALANIE ODPADÓW W DOMACH

Jaki Pan/Pani ma sposób, pomysł na walkę z patologiczną sytuacją ze spalaniem śmieci? Byłem w wielu domach, cały przekrój. Od tzw. "Patologii" po Nowobogackich, zauważyłem jedno. Czy to na górce węgla w piwnicy, czy też na pociętych meblach biurowych (sic!) widziałem opakowania po serze, PAMPERSY, czy butelki po mleku zgniecione. W okresie grzewczym nie ma jak oddychać.

/Adam

To jest kwestia pobudzenia odpowiednich służb do działania i wzmocnienia regulacji. Problem jest i nie pomoże przymykanie nań oczu, wlepiane na ślepo mandatów czy pożałowania godne kampanie społeczne. Nie jest on też nierozwiązywalny, a jeśli taki się wydaje, to tylko dlatego, że nie robi się z nim nic albo robi się to nieudolnie. Najgorsze jest to, że ci, co faktycznie spalają niebezpieczne odpady, wcale nie muszą przy tym kopcić.



5. DZIURY W DROGACH

Na drogach wszędzie są dziury, nawet na tych małych. Sytuacja drogowa jest gorsza niż w dawnych czasach. Jak nie da się zrobić porządnych dróg, to chociaż można je lepiej naprawiać. Wylewanie asfaltu i grysu po zimie nie działa tak dobrze. Na pewno da się to zrobić lepiej. Można kupić maszynę, która jeździ i naprawia drobne dziury na bieżąco. Nie należy zabierać podatków do Warszawy, jeśli w gminie są dziury na drodze i brakuje pieniędzy. Jeśli nie można zrobić dróg za te podatki, to przynajmniej należy je odpowiednio naprawiać!

Które, konkretne, drogi będą poprawnie łatane? Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?

Zarządcą dróg publicznych jest ten organ administracji rządowej lub organ jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg. Obowiązkiem zarządcy drogi jest takie działanie, aby droga była wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem, a pod względem technicznym zapewniała bezpieczeństwo użytkownikom. Oznacza to m.in. konieczność przeprowadzania robót konserwacyjnych i remontów. Niestety utrzymanie dróg jest kosztowne, dlatego w drodze konsultacji z mieszkańcami odpowiednie władze powinny dyskutować na temat priorytetów. Jako Poseł chętnie będę wspierał te działania, szczególnie aby napraw dokonywały rodzime przedsiębiorca z zachowaniem standardu jakości. 




4. KLUB MUZYCZNY Z BROWAREM RZEMIEŚLNICZYM

Czy pomożesz zrobić w Iławie miejsce gdzie można posłuchać ciekawej muzyki w różnych stylach, czasem potańczyć, napić się piwa i coś prostego zjeść? Chodzi o zwykły klub – pozyskanie na to grantów. W Iławie nic takiego nie może się utrzymać bo ludzie nie mają pieniędzy. Może to być połączone z browarem rzemieślniczym żeby ludzie mieli też tutaj pracę.

Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?

Państwo powinno stworzyć warunki do rozwoju biznesu, ale go nie poprowadzi. Jeśli jest taka wola mieszkańców to trzeba zachęcić osoby pomysłowe do stworzenia takiego miejsca odpowiednim prawem. Browarnictwo to nie tylko sztuka, wymagająca lat kształcenia, ale również w szerszej skali umiejętność zarządzania czy znajomość prawnych aspektów działania browarów, a także odpowiedni marketing.



3. ZDROWIE, SEKWENSER DNA I SZTUCZNA INTELIGENCJA

Okoliczna służba zdrowia nie jest dostatecznie przygotowana do pełnienia roli profilaktycznej i rozwoju medycyny spersonalizowanej. Zwłaszcza w zakresie genomiki. Pacjenci są często źle i zbyt późno diagnozowani. Jak już wiemy diagnozy stawiane przy pomocy sztucznej inteligencji są często trafniejsze niż te, pochodzące od przeciętnych lekarzy.

Czy wesprze Pan/Pani projekt zakupu sekwensera DNA dla Iławy?  

Tak, będę wspierał oddolne inicjatywy w tym zakresie.

Czy wesprze Pan/Pani projekt  rozwoju diagnostyki za pomocą sztucznej inteligencji, obsługiwanej poza tradycyjnym systemem służby zdrowia, dostępnej szybko i dla każdego?

Uważam, że jest to przyszłość i będę wspierał inicjatywy, które przedstawią sensowne rozwiązania w tym zakresie. Wsłucham się w głos ekspertów.

Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?

Takie jakie będą możliwe. Nie mam asystentów, a co najwyżej ludzi, którzy wspierają mnie. Nie mam milionów, bo jestem młody, ale dzięki temu mogę reprezentować głos młodych w Parlamencie. 



2. EKOLOGIA I REKREACJA

Lasy w okolicy Iławy, w obecnym kształcie są tzw. lasem gospodarczym. W takim lesie nacisk kładzie się na pozyskanie drewna, ze szkodą dla ekosystemów, krajobrazu i dla okolicznych mieszkańców. Proponujemy wprowadzenie obszarów ochronnych gdzie organizmy będą się swobodnie rozwijać przez stulecia i gdzie ludzie mogą wypoczywać wśród prawdziwego lasu. Chodzi o zaprzestanie wycinek na niewielkich obszarach lasu.

Czy wesprze Pan/Pani projekt wprowadzenia w okolicznych lasach?:

Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?

Proponuję Państwu piątkę dla promowania ochrony lasów i zrównoważonego gospodarowania nimi:

Popieram wszystkie inicjatywy, szczególnie te oddolne mieszkańców na rzecz lepszej jakości środowiska. Czas ograniczyć wycinki lasów i wyprzedawania ich za grosze do azji, bo to jest nasze naturalne dobro. Popieram budowę Leśnych Kompleksów Promocyjnych, Rezerwatu Biosfery czy Ścieżek dla niepełnosprawnych




1. NOWOCZESNA EDUKACJA PRAKTYCZNA

Czy pomoże Pan/Pani w stworzeniu w Iławie możliwości rozwoju dla ludzi, poprzez wsparcie nowoczesnej edukacji praktycznej?

Oczywiście, że to popieram. Sam mam dopiero 21 lat i jestem najmłodszym kandydatem na liście. Studiuję prawo, więc jestem świeżo w temacie edukacji, która jest podstawą dla rozwoju. Biologia syntetyczna, sztuczna inteligencja, kognitywistyka, genomika to nie tylko puste terminy, ale też przyszłość  Trzeba dać dojść do głosu ekspertom.

Zgadzam się z Panem.

Dzięki globalizacji, internetowi, sztucznej inteligencji, ludzie teorii mogą uczyć się sami. Nie mają jednak dostępu do narzędzi za pomocą których mogą się kształcić realizując projekty. Niestety władze nie chcą wspierać przyszłościowej edukacji, tak samo jak nie chciały wspierać nauki programowania czy robotyki w latach osiemdziesiątych. 

Bez takiej edukacji w Iławie wciąż nie będzie godnej pracy i zarobków, ludzi nie będzie stać nawet na obiad w restauracji. Mieszkańcy wciąż będą musieli wyjeżdżać. Jeśli mieszkańców wykształcimy, powstaną nowoczesne firmy, a oni sami zyskają możliwość pracy na całym świecie – online. Dodatkowo ważne jest stworzenie serwerowni, dzięki której będziemy mogli trenować lokalne modele sztucznej inteligencji.

Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?

Takie jakie będę w stanie. Rozwój użytecznej technologii to zawsze są dobrze spożytkowane pieniądze i będę za tym agitował. Rozwiązania takie jak automatyzacja pracy i sztuczna inteligencja zwykle prowadzą do zmniejszenia zatrudnienia, szczególnie wśród pracowników o niższych kwalifikacjach. Nie musi tak jednak być, jeśli tylko polityka władz państwowych przestanie polegać na promowaniu (np. dotowaniu) technologii zastępujących człowieka, a skupi się na wspieraniu rozwoju tych technologii, które przysporzą miejsc pracy dla nisko wykwalifikowanych pracowników. Ten problem poruszał Prof. Juwal Noach Harari w książce XXI lekcji na XXI wiek. Państwo powinno być przygotowane na rozwój technologii i tak zagospodarować relacje, aby nikogo nie zostawić w tyle, bo Polska jest dobrem wszystkich jego obywateli.