Pytania do kandydatów
Odpowiedzi na pytania będą zobowiązaniem do konkretnego działania na rzecz Iławy i okolic, niezależnym od otrzymania mandatu. Kandydujący może jednak zastrzec, że któreś z działań, wybranych przez siebie, podejmie jedynie w przypadku wygranej w wyborach parlamentarnych.
Przez pomyłkę dwa pytania otrzymały numer 11. , ale nie będziemy już tego zmieniać.
29. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Jaki mają Państwo pomysł na rozwój przedsiębiorczości w takich małych miastach jak Iława?
28. LIKWIDACJA BRZYDKICH ZAPACHÓW
Czy zostanie załatwiony problem brzydkiego zapachu zatruwającego życie mieszkańcom? Zjawisko to pojawia się regularnie, co roku, wraz z jesienią. Zatruwane są także strumienie i gleby.
27. DŁUGIE KOLEJKI DO SPECJALISTÓW
Co Pani/Pan chcą z tym zrobić? Czy płacenie lekarzom składek tylko przez osoby zdrowe nie mobilizowało by ich żeby ludzi wyleczyć, a tym samym chorym zostawałyby jakieś grosze na codzienne wydatki.
26. DROGA S5
Jakie są Pańskie poglądy na ten temat: blisko czy dalej od Iławy?
25. WSPARCIE LUDZI NA WÓZKACH
Dużo uwagi przykłada się do osób z upośledzeniem umysłowym - mają codzienne zajęcia, warsztaty, a co z ludźmi na wózkach?
25. POMOC SPOŁECZNA
Jakie są Pani/Pana poglądy dotyczące obecnej pomocy społecznej? Zwiększyć czy ograniczyć?
24. EDUKACJA
Jak Pani/Pana zdaniem powinna wyglądać organizacja zajęć pozalekcyjnych np. w ferie, wakacje?
23. KONTROLA URZĘDÓW ZAJMUJĄCYCH SIĘ OCHRONĄ ŚRODOWISKA
Czy i w jaki sposób może Pan jako poseł (Pani jako posłanka) wpłynąć na kontrolę urzędów zajmujących się ochroną środowiska, ekspertów wydających opinie na temat terenów chronionych?
22. PROMOCJA POLSKI ZA GRANICĄ I NASZEGO REGIONU W POLSCE
Co można zrobić, żeby więcej osób nas odwiedzało? Czy monitoruje Pani/Pan wyniki turystyki regionalnej czy Polski w ostatnich latach? Co pani/Pan sądzi o obecnej formie promocji?
21. KULTURA W PROGRESIE CZY W REGRESIE
Jakie jest Pani/Pana spojrzenie na tę sferę?
20. ROZLICZANIE URZĘDNIKÓW Z ICH BŁĘDÓW
jak to powinno wyglądać z Pani/Pana strony?
19. DOSTĘP DO KULTURY WYSOKIEJ
Ludzie w regionach oddalonych od dużych miast napotykają na trudności w dostępie do tak zwanej kultury wyższej, takiej jak muzyka klasyczna, teatry, opera, wystawy sztuki czy nauka. Wydaje się, że byłoby to korzystne, gdyby można było zorganizować darmowe wyjazdy do większych miast, a nawet do stolicy, aby można było wziąć udział w takich wydarzeniach kulturalnych. Tego rodzaju wyjazdy mogłyby odbywać się przy użyciu pociągów i autobusów, przy niewielkich opłatach, ponieważ nie wszyscy mieszkańcy mają stabilną emeryturę ani dobrze płatną pracę. Prosiłabym o rozważenie możliwości zorganizowania takich wyjazdów dla zainteresowanych kilka razy w roku.
18. PUBLICZNY TELESKOP
Proszę o stworzenie punktu obserwacji nieba nocą. Z dobrym teleskopem dostępnym publicznie. Kiedyś coś takiego budowano w miastach dla uczniów. Teleskop żeby można było podłączyć do komputeta, robić zdjęcia i korzystać z programów astronomicznych.
17. TANIE WI-FI
Jeśli udałoby się zapewnić tanie i dostępne Wi-Fi w całej Iławie, wielu mieszkańców mogłoby zaoszczędzić na abonamentach internetowych. Taka instalacja nie jest droga, a koszty będą niewielkie albo szybko się zwrócą. Dodatkowo, miasto mogłoby przekazywać bezpłatne komunikaty i informacje do abonentów. To przyniosłoby same korzyści.
16. WIĘCEJ RYB W JEZIORAKU
Zadbać o Jeziorak żeby było więcej ryb.
15. KOLEJKI DO PRZYCHODNI
W Iławie istnieje odwieczny problem kolejek do rejestracji w przychodniach. Dlaczego nie stworzyć centralnego systemu rejestracji, w którym każdy mógłby zapisać się do lekarza w sposób cywilizowany, używając telefonu lub formy elektronicznej, o każdej porze? Pacjent dokonuje rezerwacji, ustala termin wizyty, i sprawa jest załatwiona. Dlaczego więc utrzymywać te poranne kolejki przed przychodniami? To niewygodne dla chorych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
14. PARK NA WYSPIE
W mieście brakuje naturalnego parku dla mieszkańców. Wszystkie przestrzenie są zabudowywane. Taki park można zrobić na wyspie Wielka Żuława. Dopełnieniem byłaby oranżeria i ogród botaniczny. Te mogą być płatne ale jedno wejście na pół roku, dla każdego mieszkańca, bez opłat. Park bez betonowych ścieżek. Żeby można było odwiedzać park w zimę, trzeba przywrócić most. Bardzo skromna infrastruktura, w lato plaża na brzegu, napoje. Może duże akwarium z miejscowymi rybami.
13. TARGI GIER KOMPUTEROWYCH
Małe targi gier komputerowych gdzie można wypróbować nowy sprzęt i gry..
12. SKUP OPAKOWAŃ
Wprowadzenie skupu opakowań różnego pochodzenia - butelki zwrotne (bez obowiązku okazania paragonu), butelki typu pet oraz inne szklane, papier, karton itp.
11. STRZELNICA
Już były zbierane podpisy pod listem do władz w sprawie budowy strzelnicy dla mieszkańców. I co? A może ktoś potrafi załatwić żeby wojsko przyjeżdżało w soboty na strzelnicę w lesie i organizowało bezpłatne strzelanie dla wszystkich?
11. TANIE ZAKUPY DLA SENIORÓW Z DOWOZEM
Może uda się zorganizowanie zakupów dla naszych seniorów, wraz z dostawą, tak aby były one kosztowo oszczędne, a jednocześnie gwarantujące świeże i dobrze wybrane owoce, warzywa oraz wędliny, podobnie jak dostawa pizzy, lecz w przystępnej cenie? Z tych tańszych sklepów czy może z hurtowni? Jak ktoś jest młody ale chory i samotny to też by skorzystał.
10. SZKOŁA ANGIELSKIEGO
Czy można zrobić szkołę angielskiego czy jakieś zajęcia, żeby były tylko konwersacje, a nie dużo teorii? Są szkoły prywatne ale nie każdego na to stać. W szkołach średnich angielskiego jest mało, a konwersacji jeszcze mniej. Można zatrudnić kilku native speakerów i robić zajęcia codziennie, na pewno wiele osób by skorzystało.
9. HALA TARGOWA W IŁAWIE
W Iławie jest targ ale bez dachu. W zimę niewiele osób tam handluje. Czy można zrobić halę targową? Nawet taką jak w Bratianie ? Żeby można było zawsze kupić coś od rolnika, rzemieślnika, zaczynających sprzedawców.
8. AUTOMATY DO ROZMIENIANIA GOTÓWKI
Jest coraz większy problem z płatnościami gotówką za małe zakupy w Iławie. Bankomaty nie dają małych nominałów, nie ma gdzie rozmieniać pieniędzy, w sklepach narzekają że chcą drobne. Ten problem zawsze był ale staje się coraz większy. Należy postawić w Iławie maszyny do rozmieniania pieniędzy. W Anglii takie maszyny do rozmieniania stoją w centrach handlowych, w Niemczech w marketach. Trzeba w Iławie postawić pięć czy dziesięć takich automatów. Na pewno jedna czy dwie powinny być za darmo, sfinansować to powinien NBP albo banki, jeśli nie chcą rozmieniać pieniędzy ludziom.
Czy Pan/Pani załatwi ten problem?
7. KURSY I WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU DO NURKOWANIA i LATANIA DLA MNIEJ ZAMOŻNYCH
Czy można zrobić kursy i wypożyczalnie sprzętu do nurkowania i paralotni dla biedniejszych ludzi? To samo z żaglówkami. Czy nie można zrobić żeby dzieci z uboższych rodzin też mogły pływać na żaglówkach?
6. SPALANIE ODPADÓW W DOMACH
Jaki Pan/Pani ma sposób, pomysł na walkę z patologiczną sytuacją ze spalaniem śmieci? Byłem w wielu domach, cały przekrój. Od tzw. "Patologii" po Nowobogackich, zauważyłem jedno. Czy to na górce węgla w piwnicy, czy też na pociętych meblach biurowych (sic!) widziałem opakowania po serze, PAMPERSY, czy butelki po mleku zgniecione. W okresie grzewczym nie ma jak oddychać.
/Adam
5. DZIURY W DROGACH
Na drogach wszędzie są dziury, nawet na tych małych. Sytuacja drogowa jest gorsza niż w dawnych czasach. Jak nie da się zrobić porządnych dróg, to chociaż można je lepiej naprawiać. Wylewanie asfaltu i grysu po zimie nie działa tak dobrze. Na pewno da się to zrobić lepiej. Można kupić maszynę, która jeździ i naprawia drobne dziury na bieżąco. Nie należy zabierać podatków do Warszawy, jeśli w gminie są dziury na drodze i brakuje pieniędzy. Jeśli nie można zrobić dróg za te podatki, to przynajmniej należy je odpowiednio naprawiać!
Które, konkretne, drogi będą poprawnie łatane? Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?
4. KLUB MUZYCZNY Z BROWAREM RZEMIEŚLNICZYM
Czy pomożesz zrobić w Iławie miejsce gdzie można posłuchać ciekawej muzyki w różnych stylach, czasem potańczyć, napić się piwa i coś prostego zjeść? Chodzi o zwykły klub – pozyskanie na to grantów. W Iławie nic takiego nie może się utrzymać bo ludzie nie mają pieniędzy. Może to być połączone z browarem rzemieślniczym żeby ludzie mieli też tutaj pracę.
Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?
3. ZDROWIE, SEKWENSER DNA I SZTUCZNA INTELIGENCJA
Okoliczna służba zdrowia nie jest dostatecznie przygotowana do pełnienia roli profilaktycznej i rozwoju medycyny spersonalizowanej. Zwłaszcza w zakresie genomiki. Pacjenci są często źle i zbyt późno diagnozowani. Jak już wiemy diagnozy stawiane przy pomocy sztucznej inteligencji są często trafniejsze niż te, pochodzące od przeciętnych lekarzy.
Czy wesprze Pan/Pani projekt zakupu sekwensera DNA dla Iławy?
Czy wesprze Pan/Pani projekt rozwoju diagnostyki za pomocą sztucznej inteligencji, obsługiwanej poza tradycyjnym systemem służby zdrowia, dostępnej szybko i dla każdego?
Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?
2. EKOLOGIA I REKREACJA
Lasy w okolicy Iławy, w obecnym kształcie są tzw. lasem gospodarczym. W takim lesie nacisk kładzie się na pozyskanie drewna, ze szkodą dla ekosystemów, krajobrazu i dla okolicznych mieszkańców. Proponujemy wprowadzenie obszarów ochronnych gdzie organizmy będą się swobodnie rozwijać przez stulecia i gdzie ludzie mogą wypoczywać wśród prawdziwego lasu. Chodzi o zaprzestanie wycinek na niewielkich obszarach lasu.
Czy wesprze Pan/Pani projekt wprowadzenia w okolicznych lasach?:
Leśnych Kompleksów Promocyjnych
Rezerwatu Biosfery
Ścieżek dla niepełnosprawnych
Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?
Więcej informacji pod linkiem: https://www.instytut.ilawa.pl/lasy
1. NOWOCZESNA EDUKACJA PRAKTYCZNA
Czy pomoże Pan/Pani w stworzeniu w Iławie możliwości rozwoju dla ludzi, poprzez wsparcie nowoczesnej edukacji praktycznej? Przykładowo w dziedzinach:
biologia syntetyczna
sztuczna inteligencja
kognitywistyka
genomika
Dzięki globalizacji, internetowi, sztucznej inteligencji, ludzie teorii mogą uczyć się sami. Nie mają jednak dostępu do narzędzi za pomocą których mogą się kształcić realizując projekty. Niestety władze nie chcą wspierać przyszłościowej edukacji, tak samo jak nie chciały wspierać nauki programowania czy robotyki w latach osiemdziesiątych.
Bez takiej edukacji w Iławie wciąż nie będzie godnej pracy i zarobków, ludzi nie będzie stać nawet na obiad w restauracji. Mieszkańcy wciąż będą musieli wyjeżdżać. Jeśli mieszkańców wykształcimy, powstaną nowoczesne firmy, a oni sami zyskają możliwość pracy na całym świecie – online. Dodatkowo ważne jest stworzenie serwerowni, dzięki której będziemy mogli trenować lokalne modele sztucznej inteligencji.
Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?
Więcej informacji: https://www.youtube.com/watch?v=vvP8tVVgk8A i https://www.instytut.ilawa.pl/synbio_lab
PYTANIE OGÓLNE – CO PAN/PANI ZAMIERZA ZROBIĆ DLA IŁAWY I OKOLIC ?
Pytania - 1/2/3 - pochodzą od organizatora.
Dane przechowywane są tylko dla celu zadawania pytań w tym projekcie. Po wyborach zostaną bezpowrotnie usunięte z wszelkich nośników.