WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO IŁAWA 2024

KRZYSZTOF KURPIECKI - FAKTY, DANE I ANALIZY

WWW.WYBORY.ILAWA.PL

Głosowanie do Parlamentu Europejskiego odbędzie się 9 czerwca 2024 r. Na tej stronie pojawią się informacje dotyczące Iławy i kandydatów z miasta i okolic (jeżeli będą).


Poniżej archiwum strony strona z aktualnościami dotyczącymi wyborów samorządowych 2024 w Iławie. Wybory na burmistrza, wybory do rady miasta/powiatu. Fakty i analizy. Poniżej bieżących analiz znajdują się dane archiwalne wyborów samorządowych z roku 2014 i 2018. Jeszcze niżej archiwum Iławskich Prawyborów 2023.

25.04.2024 

A na koniec pokłosie tej niezbyt czystej kampanii. Dziennikarska reprymenda w stronę Burmistrza. Szczegóły po kliknięciu w zdjęcia.

Oficjalne wyniki z wszystkich komisji. Wygrywa Dawid Kopaczewski.

21.04.2024

23:30

Nieoficjalne dane z 18 na 19 komisji: 4824 głosy Kopaczewski. 4426 Młotek. Według InfoIława jest 300 głosów różnicy.  

23:25

Po 14 komisjach mamy 51,47% Kopaczewski, 48,53% Młotek 

23:12

Oficjalne wyniki PKW z 11 na 19 komisji: Kopaczewski 52,29%, Młotek 47,71%


Dane z połowy komisji. Wygrywa o kilka procent Kopaczewski. 

"W naszym mieście jest 19 komisji wyborczych. Na podstawie danych z 10 z nich Dawid Kopaczewski uzyskał wynik 52,41%, natomiast jego rywal Michał Młotek 47,59%. "

Źródła:

https://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/74283-wybory-burmistrza-ilawy-splywaja-nieoficjalne-dane-na-prowadzeniu-dawid-kopaczewski

https://www.facebook.com/kurier.ilawski/posts/pfbid0UihTW74wNKFexfUcDeEnAjqBS4Y1JhZ4JuRHVJ9H1JgnikdPMZUmaPNg2g6Eb5oBl19.04.2024

Odbyła się debata organizowana przez Infoiława i Meloradio. https://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/74251-ogladaj-transmisje-na-zywo-z-debaty-kandydatow-na-burmistrza-ilawy-wideo 

Wygląda na to, że ostateczny wynik wyborów pozostanie niespodzianką aż do pojawienia się rezultatów cząstkowych z większości komisji, a może nawet aż do momentu oficjalnego ogłoszenia zwycięzcy. 

15.04.2024

Merytorycznie to niewiele się już w tej kampanii spodziewałem ale zejścia do takiego obrzucania się błotem, jak widać to obecnie, też nie. Dawid Kopaczewski opublikował filmik "3 zdania do"*, o tym jak poprzedni burmistrz Adam Żyliński szukał u niego synekury w Wodociągach, a teraz wysyła smsy z nieprzychylnymi mu opiniami. (ciekawostka - Żyliński też pracował w urzędzie pracy jak obecni kontrkandydaci). Z drugiej strony radny Marcin Woźniak wali w burmistrza MBA z Collegium Humanum. Wcześniej kilka dość nieprzyjemnych filmików dla ekipy Michała Młotka nagrał były radny Tomasz Sławiński, który jawnie już wspiera obecnego burmistrza, pozując nawet razem z nim do zdjęć.  A zostało jeszcze kilka dni na nowe porcje szkalunku i żenady.

*Chyba już tylko najstarsi internauci pamiętają "3 słowa do ojca prowadzącego", więc nie wiem czy to świadome nawiązanie, ale brzmi dwuznacznie.

09.04.2024

Druga tura 19.04. Z braku badań ciężko tu pokusić się o przewidywanie wyników. Niezależnie od tego kto zostanie burmistrzem, przy wybranym składzie rad najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kontynuacja w Iławie tego co działo się przez ostatnie dziesięciolecia.

Zapraszam na kolejne Iławskie Prawybory w roku 2027. Wybierzemy wtedy kandydata do parlamentu z Iławy.

08.04.2024

Są już wyniki z PKW. Będzie druga tura między Michałem Młotkiem, a Dawidem Kopaczewskim. Do rady wchodzą komitety obu konkurentów + PiS. Nadzieja z 5,79% nie dostała żadnego mandatu.  

8.04.2024 / 8:00

W Iławie są na teraz dane jedynie z  42% obwodów głosowania. Reszta liczy.


7.04.2024 / 21:20

BURMISTRZ, za INFOIŁAWA - 9 komisji:

Roman Brzozowski: 15%.

Dawid Kopaczewski: 38%.

Michał Młotek: 47%.


https://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/74131-kto-wygra-wybory-burmistrza-ilawy-splywaja-pierwsze-informacje-z-komisji-wyborczych-w-miescie


Wyniki z Iławy będą w poniedziałek rano.  Liczenie trochę trwa. Wyniki z zamkniętych obwodów będą szybko, ale na resztę trzeba poczekać. Będę informował na bieżąco, jest szansa na szczątkowe wyniki jeszcze dziś.

Aktualizacja na 22:30 - w szpitalu i zakładzie karnym (obwody zamknięte) jeszcze liczą głosy. W okolicznych komisjach też.

Sejmiki sondażowo (IPSOS) jak poniżej ale gdzieś mi mignęło że to na próbie około 900 osób. Generalnie media nie podają metodologii więc nie jest to bardzo precyzyjny wynik.

04.04.2024

Na drodze do debaty w Iławie stanęła...Państwowa Komisja Wyborcza

W obliczu zagrożenia, że iławska debata przedwyborcza nie dojdzie do skutku, pozbawiając mieszkańców możliwości osobistego zapoznania się z kandydatami, Piotr Baran reprezentujący KWW Nadzieja dla Iławy, wyszedł z inicjatywą jej zorganizowania. Propozycja ta, będąca potencjalnie pionierskim przedsięwzięciem na skalę krajową, spotkała się z pozytywnym odzewem co najmniej dwóch kandydatów, a finalizacja szczegółów była już na ukończeniu. Dla zapewnienia pełnej zgodności prawnej, komitet zasięgnął opinii Państwowej Komisji Wyborczej, która powołując się na artykuł 84 §1 Kodeksu Wyborczego zinterpretowała organizację debaty przez komitet jako ingerencję w kampanię pozostałych kandydatów. Moim zdaniem, taka interpretacja prawna mogłaby uniemożliwić organizowanie debat przez jakiekolwiek podmioty medialne, co otwiera pole do szeroko zakrojonej debaty prawnej. Czasu na rozstrzygnięcie tej kwestii jednak zabrakło. Ostatecznie, planowana debata nie odbędzie się, a szansa na realizację tej innowacyjnej inicjatywy przepadła.

Więcej: https://www.facebook.com/NadziejaDlaIlawy/posts/pfbid0oRN3wq2KU2YNRYCZU93KfEDYC19Jkkt3ETL5KUHsDapXaKDp6ZSsHbS2rGPxb7wDl


03.04.2024

Niestety debaty nie będzie. Powód jest dość ciekawy, o czym wkrótce. / Update 15:20 - pojawiła się jeszcze jedna szansa, choć czasu mało. 

31.03.2024

Jest nadzieja na debatę. Ofertę jej przeprowadzania złożyła wszystkim kandydatom Nadzieja Dla Iławy, czyli komitet z którego też startuję. Obecnie jesteśmy w fazie negocjacji. Będę informował o szczegółach, które pojawią się również na oficjalnym kanale KWW Nadzieja Dla Iławy

30.03.2024

Dlaczego debata się nie odbędzie?

Jakaś szansa na to jeszcze jest, ale obecny burmistrz zadeklarował, że jej nie będzie z winy konkurenta, który nic chciał udziału mieszkańców. Post wraz z ripostami ze sztabu Michała Młotka dostępny jest tutaj, polecam wyrobienie sobie własnego zdania: https://www.facebook.com/burmistrzdawidkopaczewski/videos/2179246082413392/ Roman Brzozowski też chciał wziąć udział w debacie, choć podobno jego sztab potem się z niej wycofywał, więc dyskutowano wersję z dwoma uczestnikami . Media były gotowe do jej relacjonowania.

Pamiętając, że każdy detal można w kampanii próbować rozgrywać na własną korzyść, a podawane przez kandydatów i sztaby informacje są jej elementem i trzeba brać różne scenariusze pod uwagę, włącznie z niechęcią któregoś z kandydatów do debaty w ogóle, z tego co czytam jest tak: Poszło o kształt udziału mieszkańców. Kopaczewski chce spotkania otwartego, z głosami z sali. Młotek spotkania relacjonowanego na żywo ale bez aktywnego udziału publiczności. Pytania miałyby być zadane przez mieszkańców przed debatą, następnie losowane. Bez wcześniejszej ich znajomości przez kandydatów. Ma to służyć uniknięciu zjawiska  tzw. krzykaczy. Według mnie mieści się to w zakresie rozsądnych propozycji. Zwłaszcza że pamiętam sytuację z którejś z kampanii w Iławie, gdzie, jako doradca brał udział niegdyś popularny "pijarowiec" Tymochowicz. Właśnie taki krzykacz pojawił się na spotkaniu wyborczym w naszym kinie, oskarżając głośno któregoś z kandydatów o jakieś niecne czyny. Zrobiło się wtedy dość nieprzyjemnie. Z drugiej strony rozumiem sympatię Burmistrza do takich spotkań politycy-publiczność. Sam niegdyś wykorzystał jedno z nich do promocji własnej osoby, zadając Macierewiczowi agresywne pytania. Też w kinie. Zabrałem tam wtedy edukacyjnie syna, żeby pokazać, na przykładzie, jak politycy manipulują wyborcami.

Na razie najbardziej prawdopodobny jest taki rozwój sytuacji, że odbędzie się druga tura. Przejdzie do nie kandydat PiS ale nie ma w niej szans. Stąd praktycznie wybory rozstrzygną się w pierwszej - pomiędzy Michałem Młotkiem, a Dawidem Kopaczewskim. Druga tura będzie jedynie formalnością.


29.03.2024

Co z debatą wyborczą kandydatów na burmistrza Iławy? Michał Młotek i Dawid Kopaczewski publicznie deklarowali że są za. Nie wiadomo co na to Roman Brzozowski. Wygląda jednak na to, że debata przed pierwszą turą się nie odbędzie.

25.02.2024 

Portal InfoIława przeprowadził sondę. Najwięcej osób chce głosować na Michała Młotka ale, jak opisuje to sam portal, nie jest to próba losowa, a kandydat PiS jest tu niedoszacowany. Niemniej może być to jakiś wskaźnik nastrojów. Roman Brzozowski zapewnie dostanie się do drugiej tury, nawet jeśli nic w kompanii nie zrobi. I wygląda na to, że nie będzie to zbyt aktywna kampania z jego strony. Spojrzałem na fanpage PiS Iława, a tam sprawy ogólnopolskie i rytualne straszenie Tuskiem. Poza tym w weekend wszyscy rzucili się do sprzątania Iławy. Chyba to ważny społecznie temat bo w programach i Młotka i Kopaczewskiego widnieje zwiększenie ilości koszy na śmieci. Jeśli chodzi o programy to wydaje się, że więcej wydatków i projektów obiecuje Dawid Kopaczewski i jest tu trochę więcej ciekawostek niż u konkurenta, który postawił na formę bardziej przejrzystą marketingowo. A były radny - Tomasz Sławiński opowiada trochę więcej o koalicji, która ostatnio rządziła Iławą: https://www.facebook.com/100094702908869/videos/701039361975344 

Czy mieszkańcy są zainteresowani kampanią? I owszem. Wyświetlenia ostatnich, dłuższych klipów kandydatów na FB to:

Dawid Kopaczewski 7,2 tys.

Michał Młotek 8,8 tys.

18.03.2024

Jesteśmy już po konwencji PiS, więc kilka uwag na szybko. Było o korkach, budownictwie, komunikacji, zarządzaniu, sporcie i wyspie. Dla osób ocierających się czasem o zagadnienia ekonomii, finansów i działania praktycznego, miało to ręce i nogi, jednak sposób "opakowania" tych pomysłów nie pozwoli na rozstrzygnięcie w pierwszej rundzie. Wizja dwóch wybudowanych bloków do porywających nie należy. Konkurencja w ostatnich klipach skupiła się na rzeczach mniejszych, powrócił temat nasadzeń drzew. W klipie Michała Młotka pojawiła się obietnica posprzątania Iławy. Obecny burmistrz postawił na dynamiczniejszy klip, jeżdżąc po Iławie, a'la TVN i oferując miejsca aktywności dla młodzieży. Zaprzyjaźniona z nim organizacja prowadziła kilka lat wywiad w terenie, organizując śniadania obywatelskie, więc proponowanie takich rozwiązań jak wrotkowisko mogą zagospodarowywać mniejsze grupy potencjalnych wyborców. Myślę że w kolejnych materiałach zobaczymy ile takich grup się w badaniach nazbierało.

 Chcielibyście wiedzieć kiedy odbędzie się debata kandydatów na burmistrza? Ja też.

15.03.2024

Nie samą statystyką wyborca żyje więc teraz informacje z pierwszej ręki, o tym jaka koalicja rządziła Iławą przez ostatnie lata i jak były obsadzane stanowiska. Była to koalicja nieformalna ale miastem rządziły wspólnie drużyny Dawida Kopaczewskiego i Michała Młotka. Dość prawdopodobne jest to, że tak będzie i następne 5 lat. Kandydaci konkurują o to samo stanowisko burmistrza, ale niekoniecznie musi oznaczać to wojnę. Mogą to być, po prostu negocjacje o podział tortu. Więc mamy w Iławie  też to samo co na szczeblu krajowym. Stołki obsadzane są swoimi, co uzgadnianie jest w czasie rozmów koalicyjnych. Nie ma tu żadnej niespodzianki ale nabiera to większej wagi gdy mówi to publicznie osoba uczestnicząca bezpośrednio w wydarzeniach.

To fragment wypowiedzi Pana Tomasza Sławińskiego z filmiku dostępnego publicznie na jego profilu Facebook: https://www.facebook.com/100094702908... Pan Tomasz sam prosi o upowszechnianie tego materiału więc pozwoliłem sobie wyciąć ten fragment, który dotyczy tego, że w ubiegłych latach rządziła Iławą nieformalna koalicja ekip Dawida Kopaczewskiego i Michała Młotka (w tej był T.S.) która obsadzała swoich ludzi na stanowiskach. Cała wypowiedź dotyczy konkretnej osoby ale mi chodzi o pokazanie, na tym przykładzie, ogólnego procesu więc pomijam tu personalia. 


15.03.2024

Kto wygra wybory w Iławie i zostanie burmistrzem? Prosta analiza "plemienna" (kliknij)  

Mamy już trójkę kandydatów więc możemy pokusić się o zrobienie wstępnych szacunków.


13.03.2024

Roman Brzozowski już oficjalnie kandydatem PiS na burmistrza Iławy. Partia przedstawi kandydata na konferencji w piątek. Kandydat to przedsiębiorca z Iławy. Miał już startować jako kandydat na burmistrza w 2018 roku ale w ostatniej chwili zrezygnował.

10.03.2024

Ile kosztuje kampania na burmistrza w Iławie?

Już ruszyły kampanie reklamowe. Ile trzeba za to zapłacić? 

Kampania na Prezydenta Polski to wydatek nawet kilkunastu milionów. Skuteczna kampanie poselska to kilkaset tysięcy. Koszty reklamy na burmistrza miasta to znacznie mniej. Za duży baner możemy liczyć 1000zł, za mniejszy, na płot - 300zł, z powieszeniem na miesiąc. Reklamy w mediach tradycyjnych i społecznościowych, nie powinny przekroczyć 5000zł, powyżej tej kwoty i tak nie przyniosą nowych głosów

Przy kupnie 20 dużych banerów i 40 banerów małych, co powinno wystarczyć na Iławę, + ulotki i media, można się zamknąć w kwocie poniżej 50000zł. Zarobki burmistrza w Iławie to niecałe 16000 brutto, ale też nigdy nie jest tak że kandydat opłaca wszystko z własnej kieszeni. Oficjalnie kandydat w Iławie 50000zł nie może wydać. 

Limit wydatków związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej kandydata na wójta (burmistrza) w gminach liczących do 500 000 mieszkańców ustala się mnożąc liczbę mieszkańców danej gminy przez kwotę 60 groszy. Czyli w Iławie limit wydatków w takiej kampanii wynosi poniżej 20000zł.  W związku z tym, że nie jest to suma zbyt wygórowana w stosunku do dochodów w całej kadencji, spodziewam się, że kandydaci wydadzą maksymalne możliwe sumy.

W przypadku kandydatów na radnych, ten limit to 1344,16zł na jeden mandat. To kwota wystarczająca bo w przypadku tego głosowania, najczęściej oddaje się głosy na znajomych czy osoby już jakoś rozpoznawalnie lokalnie, z odchyleniem na zbieżność reprezentowania podobnej opcji politycznej. W tym limicie można np. wydrukować 5000 ulotek i zlecić ich rozniesienie w okręgu kandydata.

8.03.2024

Listy kandydatów już są. Do Rady Miasta Iławy startują 4 komitety:

Teoretycznie może pojawić się jeszcze dziś (8.03) jakiś dodatkowy komitet/y ale, że ludzie związani z lewicą, przyłączyli się do Dawida Kopaczewskiego, to nie jest to duża szansa. Część rozpoznawalnych osób wystartowało do powiatu (zaznacz RADY POWIATU w okienku z opcjami na poniższej stronie).

Oficjalnie, na razie, jedynym kandydatem na burmistrza w Iławie jest Michał Młotek (wybierz Wojt, Burmistrz w okienku wyboru).

W związku z tą listą, wkrótce ciekawe informacje.

https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/kandydaci?dlugosc_strony=100&elections=rada_gminy&region=280701

05.03.2024

Mieliśmy Złotą Rękawicę, będzie Złota Rączka.

Tak przynajmniej zapowiadają obaj kandydaci na burmistrza, odsłaniając w ostatnich dniach więcej szczegółów swoich planów. Chodzi o program pomocy dla seniorów przy drobnych naprawach. Od razu nasuwa się skojarzenie z książką Nienackiego, dziejącą się w Iławie i okolicach, choć tam chodziło raczej o skarby i przygody. No ale symbol i pomysł jest dość nośny.

Kandydaci mają również podobny pomysł na Dom Weterana, który „straszy” w Małpim Gaju. Ale to było już w poprzednich wyborach. Jest sporo innych, odgrzewanych kotletów i ogólników – drogi, edukacja, szukania inwestorów i takietam. W obu ekipach większość kandydatów na radnych to budżetówka i osoby jakoś zależne od urzędów. Czyli też standard.

Dawid Kopaczewski wystąpił na tle baneru z hasłem „z myślą o iławskich rodzinach”. Zdziwienie może budzić dobór kolorów – zielony i czarny. Również artystka, z dość mało popowym repertuarem, inicjująca spotkanie wyborcze, wskazują bardziej na jakąś artystyczne powiązania planujących kampanię, a nie na zagrania profesjonalnej agencji marketingowej. Do tego doszło czytanie z kartki i raczej skromne obietnice.  

Tutaj konkurencja postarała się bardziej. Przynajmniej jeżeli chodzi o efekt i chęć przyciągnięcia wyborców, którzy zagłosują z innych powodów niż dotychczasowa sympatia do kandydydata na urząd burmistrza czy do znanych nazwisk kandydatów na radnych. Padła propozycja becikowego – 750zł i darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży.

Obaj kandydaci, wspomnieli też o nowych nasadzeniach drzew. Dawid Kopaczewski stwierdził nawet, że nasadzili 700 drzew niż wycieli. Są to oczywiście te same bajki, które opowiadają leśnicy i korporacje. Drzewa sadzą się same, a nasadzacze to robią sobie tymi nasadzeniami reklamę, nic więcej. A jeśli chodzi o kalkulacje to stosując tą samą ekopropagandową rachunkowość, mogę że spokojnym sercem powiedzieć że Burmistrz ma problemy z liczeniem. Co roku, tylko koło wiaduktu, urząd ścina setki młodych drzew. I prawie nikt o tym nie wie. A urząd nie wlicza tego do wycięć. Nie wierzycie? Wiosną zwróćcie tam uwagę na kobierzec młodziutkich topól. Rosną niedługo, bo przyjeżdża wynajęta przez urząd firma z kosiarkami i setki drzew padają pod nożem czy żyłką kosiarki. Bo w drzewach liczymy sztuka za sztukę, prawda?

Szczegóły programowe na podstawie informacji z InfoIława:

https://www.facebook.com/infoilawa/videos/7440222626035085

https://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/73734-chce-by-ilawa-przyspieszyla-michal-mlotek-ujawnia-kolejne-konkrety-swojego-programu

03.03.2024

Niedawno Michał Młotek zaprezentował kandydatów do rady i swój program. Pod względem wizualnym wygląda to dobrze. Nawet mównica z logiem się znalazła. Pod względem merytorycznym postulaty są dość „urzędowe”, częściowo odpowiadające na oczekiwania mieszkańców, ale raczej nie wzbudzające entuzjazmu czy nawet większej dyskusji. Chodzi więc o szukanie inwestorów i poprawę płynności ruchu. Jest też hasło emocjonalne: „Odbetonujemy Iławę”, choć nie sądzę, aby porwało wyborców. Więc wydaje się, że kampania będzie się opierać na rozpoznawalnych nazwiskach, chociaż możliwe, że któryś z kandydatów zaskoczy śmielszą wizją czy oryginalnym pomysłem. Obecny burmistrz na razie nie przedstawił składu swojego komitetu i kontynuuje przedstawianie swoich obecnych posunięć i informowanie o tym co ma zdarzyć się w przyszłości. Jednak w kampanii na pewno nie pomoże mu wycinka drzew na trasie planowanej ścieżki rowerowej na ul. 1 Maja, co pokazał portal InfoIława. Pod artykułem jest wiele negatywnych reakcji, podobnie jak przy informacjach na temat samej ścieżki, która ma biec slalomem. Ewenementem tej inwestycji jest fakt, że postawiono aż trzy tablice informujące mieszkańców o jej trzech etapach budowy.

Kandydatów na burmistrza można zgłaszać do komisji do 14 marca. Więc może dopiero po tym terminie dowiemy się, czy będzie wspólny kandydat różnych komitetów (co jest mało prawdopodobne), który ma szansę zawalczyć o zwycięstwo, czy też pozostałe komitety wystawią własnych kandydatów. Przy poprzednich wyborach media organizowały debaty. Zapewne podobnej doczekamy się i teraz.

Aktualizacja na 04.03.2024: Burmistrz zainicjuje kampanię i przedstawi kandydatów 5 marca. Natomiast pojawiła ciekawostka co do nowego przystanku PKP Iława. Pod postem obwieszczającym jego przyszłe powstanie odezwał się internauta sugerujący, że ten przystanek planowano jeszcze "za komuny" i jego stworzenie jest tylko zasługą decyzji kolejarzy ponaglanych przez UE, na co Burmistrz odpowiedział że dysponuje swoimi pismami w sprawie usytuowania. Kto ma tutaj rację? Zapytałem Googla. Co prawda, o planach za komuny nic nie mówi, choć pojawia się enigmatyczna informacja, że temat przewija się od lat ( https://ilawa.eska.pl/planuja-przystanek-pkp-w-nowej-wsi-pod-ilawa-wielu-na-niego-czeka-aa-dAiq-1UKf-yzBx.html )  7.02.2020 widzimy wiadomość, że planowany jest przystanek w Nowej Wsi ( https://www.skyscrapercity.com/threads/warmi%C5%84sko-mazurskie-infrastruktura-kolejowa.415128/page-50 ) o czym nie było mowy w 2017. W czerwcu pojawiła się informacja że Burmistrz zabiega o to żeby przystanek był na osiedlu Piastowskim ( https://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/61320-nowy-przystanek-pkp-powstanie-na-osiedlu-piastowskim-w-ilawie-kolejarze-zapowiadaja-konsultacje-spoleczne ), wcześniej była możliwość wypełnienia ankiety w sprawie lokalizacji. Wynika z tego, że, w ramach modernizacji linii, kolejarze zaplanowali przystanek w Nowej Wsi, a działania Urzędu Miasta wpłynęły na to że będzie na osiedlu Piastowskim. A jeszcze prościej - PKP podjęła decyzję, że powinien być tu w okolicy przystanek (nie mamy informacji żeby UM Iława miał na to wpływ), a UM dołożył swoją cegiełkę, wskazując preferowaną lokalizację. 

17.02.2024

Lajki, kliki i wyniki.

Na teraz, w Suszu, mają dziesięć razy więcej kandydatów na burmistrza, na głowę mieszkańca, niż w Iławie. Nikt nowy się u nas nie ujawnił, więc „pomęczymy” naszych dwóch kandydatów. Chcecie wiedzieć kto wygrywa w mediach społecznościowych, sondażu Eski i jakie posty najlepiej tworzyć dla wyborców? Kliknijcie tutaj.

10.02.2024

Jaki jest stosunek obu kandydatów na burmistrza do przebiegu S5? 

Urzędnicy centralni przeprowadzili „konsultacje społeczne” na temat tej drogi. Dla każdego kto je śledził głosy mieszkańców są wyraźne. Lubawa chce drogi obok siebie, tak jak ją nakreślili urzędnicy. Nowe Miasto – tu są różne głosy. Iława natomiast chce aby były spełnione obietnice z poprzednich dekad i żeby ta droga była funkcjonalna dla mieszkańców – czyli miała 3 węzły. Powstał nawet iławski wariant społeczny z takich rozwiązaniem, propagowany przez Tomasza Kiejstuta Dąbrowskiego i Piotr Barana z inicjatywy „Obwodnica dla Iławy”. Wygląda na to, że urzędnicy nie kwapią się do wzięcia pod uwagę ani głosów społeczności Iławy, ani Lubawy, akcentując raczej najtańsze rozwiązanie. Czy kandydaci na burmistrza bronią interesów mieszkańców w tej sprawie? Czytaj dalej

24.01.2024 


Kampania będzie się rozgrzewać ale na razie nie mamy innych, głośnych kandydatów więc skupmy się na poprzednio wspomnianych uczestnikach.

Który ma większe szanse? Niestety nie mam badań ani analizy dotarcia do wyborców przez poszczególne kanały, więc na razie zabawa we wróżenie z fusów na ostatnich przykładach z kampanii.

Mamy tu z jednej strony akcent na tunel, który niby jest w jakiejś perspektywie. Tutaj prym wiedzie Michał Młotek, choć Dawid Kopaczewski też wspomina o tym w swoich przekazach. Ale tu przeciętny odbiorca skojarzy to raczej z Młotkiem więc zostaje pytanie na ile to ważne dla mieszkańców Iławy? Przejście dla pieszych z windą jest, ławeczki do poczekania pojawiły się kilka miesięcy temu. Miejscowi kierowcy łatwo omijają to, jeśli chcą. Jasne że łatwiej będzie z tunelem ale czy to da punkty wyborcze?

Z drugiej strony mamy Kopaczewskiego ze sprawdzonym, emocjonalnym zagraniem, "na pieska". Ostatnio, dzięki trickowi z umieszczeniem piesków ze schroniska na plakatach wyborczych znajdujący się na ostatnim 18. miejscu lokalny radny z okręgu sosnowieckiego Łukasz Litewka otrzymał największe poparcie wśród polityków Lewicy. Lepsze od lidera - Czarzastego. Mocne, prawda?

Oczywiście będą tu miały znaczenie także propagandowe triki stosowane przez oponentów przez ostatnie lata. Ale o tym i ogólna ocena wczesnej fazy kampanii może później.

I mały update na 26.01.2023 Dawid Kopaczewski właśnie dorzucił 9 mln. na stadion. Co prawda po wyborach, ale kibice sportowi to bardzo duża grupa wyborców więc znowu celny strzał.

01.2024 - Zaczynają się przygotowania do wyborów samorządowych 2024 w powiecie i mieście Iława

Start w wyborach na stanowisko burmistrza Iławy zadeklarowali Dawid Kopaczewski i Michał Młotek ( https://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/73236-dawid-kopaczewski-krytykuje-kandydature-michala-mlotka-na-burmistrza-ilawy-jest-odpowiedz ). Poprzedni Burmistrz Iławy i kandydat Adam Żyliński zadeklarował poparcie Michała Młotka ( https://www.kurier-ilawski.pl/informacje/Zylinski-na-emeryturze-ale-czy-politycznej/6042 ). Ten kandydat może liczyć prawdopodobnie na poparcie wyborców związanych z Koalicją Obywatelską. Natomiast niełatwo jest przewidzieć na ile te deklarowane i zakładane poparcie przełoży się na rzeczywiste głosy. Jak dotąd w Iławie nie przeprowadzano profesjonalnych badań przedwyborczych, których wyniki byłyby dostępne publicznie. Z obserwacji poprzednich wyników widać że jest tu miejsce na jeszcze jakieś silne nazwisko, a nawet możliwość zawalczenia o to stanowisko przez kandydata z PIS. Tutaj przy założeniu że dzięki swoim poprzednim działaniom i skojarzeniom partyjnym/ideologicznym, obaj kandydaci będą walczyć o podobny elektorat. Ale przy takim obrocie sytuacji, w ewentualnej II turze kandydat PiS nie miałby już żadnych szans. To czy mógłby mieć je inny kandydat ze znanym nazwiskiem i profesjonalną kampanią, pozostanie zagadką.

Poniżej zestawienie jak głosowano w poprzednich wyborach samorządowych. Lata 2014 i 2018.

BURMISTRZ 2018

BURMISTRZ 2014

RADA MIASTA I POWIATU 2014/2018

Wybory samorządowe Iława - wyniki

Poniżej znajdziecie archiwum IŁAWSKICH PRAWYBORÓW 2023


Oficjalne ogłoszenie dotyczące zwycięzców Prawyborów Iława 2023.

Głosami wyborców, zwycięzcami zostali:

Andrzej Rykaczewski kandydat do Sejmu (60,5% punktów przydzielonych przez głosujących )

Tomasz Kiejstut Dąbrowski, kandydat do Senatu. (81,8% głosów za kandydatem oddanych przez głosujących )

Dziękujemy wszystkim osobom kandydującym i głosującym za udział w Iławskich Prawyborach. Planujemy przeprowadzenie podobnych prawyborów przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, więc do zobaczenia.


Wykresy: Podział procentowy punktów od głosujących pomiędzy zwycięzcą a innymi kandydatami do Sejmu. Procent głosów popierających kandydata, oddanych przez głosujących, w stosunku do ogółu oddanych głosów

Co zyskają zwycięzcy Iławskich Prawyborów?

Zwycięstwo w Iławskich Prawyborach daje osobom kandydującym unikalną przewagę w postaci wsparcia od mieszkańców miasta. Oto, co zyskują triumfatorzy:

Rekomendacja Mieszkańców

Zwycięzcy są wskazywani jako polecane osoby do poparcia w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Mocne Hasła Promocyjne

 W materiałach reklamowych mogą korzystać z przekonujących zwrotów, takich jak:

- Wybrany/a przez mieszkańców w Iławskich Prawyborach.

- Najlepsza/y kandydatka/kandydat doceniony przez mieszkańców Iławy i okolic.

- Zwycięzca Iławskich Prawyborów.

- Wybór mieszkańców Iławy w Iławskich Prawyborach. 

- Mieszkańcy Iławy wybrali w Iławskich Prawyborach. Głosuj na …  w wyborach do S... i wiele innych.

Branding z Iławskimi Prawyborami

Mogą wykorzystywać logo oraz grafiki związane z Iławskimi Prawyborami, podkreślając tym samym uzyskane poparcie w tym ważnym dla mieszkańców projekcie.

Elastyczna Promocja: Zwycięzcy mają możliwość zamawiania i opłacania reklam poprzez kanały Iławskich Prawyborów. Chociaż organizator nie czerpie z tego korzyści finansowych, daje możliwość promocji ( bez użycia symboli partyjnych czy komitetów).

Rozszerzona Kampania: Organizator aktywnie promuje zwycięzców poprzez różne kanały, takie jak internet, plakaty czy inne media, aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej.

Długoterminowe Korzyści: W następnych wyborach parlamentarnych, czy innych, zwycięzcy mogą nadal korzystać z symboli Iławskich Prawyborów, pod warunkiem wskazania, że ich wybór miał miejsce w 2023 roku. To zapewnia im trwałe wsparcie i rozpoznawalność wśród wyborców.

Zwycięstwo w Iławskich Prawyborach to nie tylko chwila triumfu, ale także solidna platforma promocyjna, która zwiększa szanse na sukces w wyborach parlamentarnych.

GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE. 

Dziękujemy za udział w Iławskich Prawyborach. Przystępujemy do liczenia głosów.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni najpóźniej o godz. 7.00 , 9 października.

TWÓJ GŁOS TO SZANSA NA ROZWÓJ DLA IŁAWY I REGIONU!

W Iławskich Prawyborach mieszkańcy wybierają kandydatów, którzy najlepiej będą reprezentować interesy Iławy i okolic w Parlamencie

Zwycięzcy Iławskich Prawyborów zostaną kandydatami rekomendowanymi dla mieszkańców w wyborach 15 października. Dzięki temu mają większe szanse na wybór.

Zero polityki – konkretne sprawy Iławy i okolic. 

Weź udział w Iławskich Prawyborach. GŁOSUJ NA NAJLEPSZE PROPOZYCJE I OSOBY


Zakończyliśmy już etap przyjmowania kandydatur.   Zapoznaj się z odpowiedziami i propozycjami osób kandydujących na stronie z ofertami 

Głosowanie 7-8 października. GŁOSUJ TERAZ! Zakończyliśmy już etap zbierania pytań - możecie zapoznać się z nimi na tej stronie

Obecnie możecie zapoznać się z odpowiedziami i propozycjami osób kandydujących na stronie z ofertami (te zbieraliśmy do 30.09 )

Następnie będziecie głosować na kandydatki/kandydatów z najlepszymi ofertami dla Iławy i okolic . GŁOSUJ TERAZ

Zwykle wybieramy osoby do Parlamentu na podstawie preferencji politycznych i programów ogólnopolskich. Ale możemy także wybrać tych, którzy zadeklarują KONKRETNE wsparcie dla naszego regionu. Zapytajmy ich co chcą zrobić, czy poprą nasze projekty, i w jaki sposób.

Wybierzemy najlepszych w głosowaniu, podczas Iławskich Prawyborów (jedna osoba do Senatu, jedna do Sejmu). Dzięki tej rekomendacji mieszkańcy Iławy otrzymają informację na kogo najkorzystniej jest głosować, a kandydujący mogą liczyć na zwiększenie swoich szans w wyborach. Coś jak wspólny kandydat/kandydatka mieszkańców Iławy i okolic.

Masz pomysł na rozwój Iławy lub projekt, który nie wpisuje się w wąskie ramy pomysłów wspieranych przez urzędy, samorządy, itp. ? Popierasz pomysły/projekty kogoś innego? Zapytaj kandydatów czy będą je wspierać.

Wyślij nam swoje pytania do kandydatów i kandydatek do Sejmu/Senatu, a my je opublikujemy i wyślemy do nich. Formularz jest na dole strony. 

Lista pytań jest pod linkiem (dodaliśmy, na początek trzy własne): Pytania do kandydatów 

Odpowiedzi będą zobowiązaniem kandydujących do konkretnych działań na rzecz Iławy i okolic, niezależnie od tego czy wygrają te prawybory i czy zdobędą mandat na jesieni. Jednak będą mogli zastrzec, że któreś z ich działań podejmowane będzie jedynie w przypadku uzyskania mandatu. Kandydaci które swoje działanie uzależnią w całości od uzyskania mandatu, w tych prawyborach nie będą mieć żadnej szansy na zwycięstwo.


Wyniki głosowania będą rekomendacją dla mieszkańców Iławy, do głosowania w wyborach na zwycięzcę. Głosowanie na wspólnie wybraną osobę zwiększy jej szansę w wyborach.


Pytania zbieramy do 11 września. Odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco, do 30 września*. Głosowanie w Iławskich Prawyborach i ogłoszenie wyników odbędzie się nie później niż 8 października. Informację o systemie głosowania znajdziecie na dole strony.


Pamiętajmy, że kandydaci do Sejmu konkurują w ramach swojej listy o zwycięstwo. Nie zawsze jest tak, że kandydat z wyższym numerem startowym wygrywa. Jeśli kandydat z dalszego miejsca zbierze więcej głosów, może wejść do Sejmu, zamiast jedynki czy dwójki, itp. https://mamprawowiedziec.pl/czytelnia/artykul/kolejnosc-na-listach-nie-zawsze-jest-decydujaca. Dlatego zależy im na głosach wyborców. W przypadku Senatu, jest prościej - głosuje się na konkretne osoby.

Dodatkowe zasady: Wszyscy kandydaci otrzymają te same pytania. Od momentu przesłania nam przez Ciebie pytań do chwili publikacji może minąć trochę czasu. Powtarzające się pytania i projekty mogą być łączone przez nas w jedno. Pytań politycznych nie publikujemy, tylko konkrety, projekty, pomysły dotyczące Iławy i okolic. Nie ważne kto z jakiej partii kandyduje. Raczej nie będziemy podawać nazw partii, tylko imiona i nazwiska . Nadchodzące pytania publikowane będą na górze strony, w kolejności przesyłania. Przy zbyt dużej ilości pytań, zastrzegamy na koniec możliwość selekcji i stworzenia listy pytań uznanych przez nas za najciekawsze/najważniejsze. E-maile zbierana są przez swuj.pl na potrzeby komunikacji w ramach tej akcji. Możesz podać fikcyjny e-mail, ale w takiej sytuacji nie będziemy mogli się kontaktować. Szczegóły akcji będą dopracowywane. Niestety czas i środki mamy ograniczone - weź to pod uwagę. 

Ostatnio kandydowało w naszych okręgach łącznie blisko setki osób. W okręgu sejmowym jest 10 powiatów, więc niekoniecznie każdemu będzie chciało zajmować się problemami Iławy i okolic.

Wydawać by się mogło że niektóre pytania powinny być adresowane do samorządów. I będą, w wyborach samorządowych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że większość pracy samorządu to zadania zlecone. Ma on do dyspozycji około 3% podatków mieszkańców do w miarę dowolnego rozporządzania. W wielu sprawach samorząd niewiele może. Na przykład w edukacji, gdzie samorządowcy, zostali pouczeni, że oni są od tego, żeby w szkołach były ciepłe kaloryfery, a nie od programów nauczania. A poza tym, samorządy lokalne są zadłużone i problemem dla nich jest załatanie dziur w asfalcie. W środku miasta. Od kilku lat. Więc nie będą zajmować się rozwojem i niestandardowymi projektami.

* Terminy i warunki mogą ulegać nieznacznym zmianom, mającym na celu jak najlepsze przeprowadzenie Iławskich Prawyborów. Być może, oprócz kandydatów wyłonionych w otwartym głosowaniu, wybierzemy dodatkowo, komisyjnie, kandydata/kandydatkę z najbardziej konkretną ofertą dla Iławy i okolic.

System głosowania. 

System głosowania dostosowany będzie do prognozowanego zainteresowania mieszkańców uczestnictwem i do możliwości. Siłą rzeczy nie zorganizujemy głosowania tak jak robi to PKW. Postaramy się wybrać złoty środek pomiędzy łatwością głosowania i wiarygodnością rezultatów. Z pewnością zorganizujemy to tak aby nie mogli wygrać kandydaci nie oferujący niczego konkretnego, a próbujący wpłynąć na wynik głosowania, np. masowym oddawaniem głosów przez tą samą osobę, grupę czy system.

Iława. 12.08.2023

01.2024 - Obecnie mamy informacje że w wyborach na Burmistrza Iławy zadeklarowali swój start Dawid Kopaczewski i Michał Młotek.